کلاس درس دیجیتالی

عناصر یک کلاس درس دیجیتالی

آموزش / سواد رسانه‌ای / خانواده دیجیتال

آموزش دیجیتالی، یک روش آموزشی مدرن است که مفهوم “به من نشان بده، من درک می‌کنم” را شعاری از زبان دانش‌آموزان قرن ۲۱ می‌داند. این استفاده نوآورانه و معنی‌دار از فناوری، شیوه‌ای است که هم آموزگاران به کمک آن آموزش می‌دهند و هم دانش‌آموزان در فرایند آموزش قرار می‌گیرند. ابزارهای کلاس دیجیتالی در پیش بردن فرآیند آموزش بسیار موفق هستند، زیرا روش‌های بصری جذابی دارند که دانش‌آموز را به دلیل این ویژگی که هم صوتی و هم تصویری‌ هستند، در فرآیند یادگیری فعال می‌کنند. این روش آموزش، به دانش‌آموزان کمک می‌کند تا از پوسته خود خارج شده و بیشتر بتوانند با سایر دانش‌آموزان در دیگر جوامع ارتباط برقرار کنند. فهرستی از چندین ابزار برای کلاس درس دیجیتالی در ادامه  ارائه شده است که ابزار ضروری برای این نوع آموزش محسوب می‌شوند.

ابزارهای پایه و اصلی در یک چنین کلاس درسی عبارتند از:

دسکتاپ و یا لپ‌تاپ

استفاده از چنین فناوری‌های آشنا و رایجی مانند دسکتاپ، لپ‌تاپ و تبلت در کلاس درس، به احساس راحتی، اعتماد به نفس و همچنین داشتن یک فضای آموزشی شخصی برای دانش‌آموزان کمک می‌کند.

کاربرد دسکتاپ، لپ تاپ یا تبلت در کلاس چه می‌تواند باشد؟

این ابزارها به عنوان سیستم مرکزی که تمام اطلاعات را ذخیره می‌کنند و علاوه بر این برای مدیریت دروسی که به مشارکت بیشتری در میان دانش‌آموزان نیاز دارند،کاربرد دارند.

نمایشگرها در کلاس درس دیجیتالی

نمایشگرها ابزارهای ساده‌ای هستند که انعطاف‌پذیری سایر ابزارهای دیجیتالی را نشان دهند. به گونه‌ای که با استفاده از یک پروژکتور می‌توان درس‌ها را بر روی یک صفحه بزرگ و با حداکثر اندازه به نمایش گذاشت و به راحتی  به آموزش دروس پرداخت.

این ابزار رایج و در عین حال بسیار آسان، کمک می‌کند تا طیف گسترده‌ای از اطلاعات یک صفحه از کتاب مانند یک نمودار علمی و یا تصویر یک گل در تمام رنگ‌های شگفت‌انگیز آن و یا هر نمودار و عکس دیگری به نمایش گذاشته شده و دیدگاه واضح‌تر و عمیق‌تری برای کمک به دانش‌آموزان در درک ویژگی‌های پیچیده مطالب درسی باشد.

تخته سفید هوشمند

تخته‌های سفید هوشمند جایگزین تخته سیاه‌های سنتی شده‌اند و یک کلاس دیجیتالی بدون داشتن تخته سفید هوشمند ناقص است. معلم می‌تواند با استفاده از یک پروژکتور و یک کامپیوتر هر موضوع درسی را روی سطح سفید تخته حس‌گر و هوشمند لمس کند. آن‌ها می‌توانند دروس خود را با استفاده از انگشت خود و یا قلم مخصوص تخته هوشمند جا به جا و یا تغییراتی را بر آن ها اعمال کنند. این نوع تخته‌ها با افزایش استفاده کودکان و نوجوانان از تلفن‌های هوشمند و دیگر تکنولوژی‌ها مطابقت دارد. تخته هوشمند دارای ویژگی‌های هیجان‌انگیزی است که موجب جلب توجه و مشارکت دانش‌آموزان در هر جلسه کلاس می‌شود.

پروژکتور ساده

معلمان در کلاس درس با استفاده از یک پروژکتور ساده به گونه‌ای که آن را متصل به رایانه یا لپ تاپ کنند، می‌توانند محتوایی را که روی یک صفحه کامپیوتر وجود دارد بر روی یک تخته سفید هوشمند یا هر صفحه‌ نمایش دیگری نشان دهند.

دوربین دیجیتال

معلمان می‌توانند از دوربین‌های دیجیتالی برای افزایش تفهیم و تعمیق آموزش در داخل و حتی خارج از کلاس درس استفاده کنند. دوربین‌های دیجیتالی یک تجربه سرگرم‌کننده و شناختی را در حوزه یادگیری به وجود می‌آورند. از آن جهت که گاهی با مرور عکس برداری‌هایی که در موقعیت‌های مختلف شده است، مانند سفرهای علمی، بازدید از مناطق تاریخی یا جغرافیایی و متذکر شدن نکات مرتبط، هنگام آموزش مطالب درسی مربوط به همان حوزه به نیاز آموزشی دانش‌آموزان پاسخ داده می‌شود.

قلم‌های هوشمند در کلاس درس دیجیتالی

قلم هوشمند یک ابزار عالی برای حمایت از نیروی خلاقیت یک کودک نابغه است. این ابزار دستی می‌تواند برای ایجاد یک اثر هنری یا افزودن یک متن اضافه‌تر مانند پاورقی و یا چسباندن یک نقاشی به یک تصویر یا نمودار برای توضیحاتِ اضافه، استفاده شود. این ابزار نوآورانه، کودکان را برای ساعت‌ها درگیر می‌کند و در عین حال امکان یادگیری عمیق‌تر را برایشان فراهم می‌کند.

میکرفون‌های بی‌سیم

یک میکروفون بی‌سیم، نقطه ضعف دست و پا گیر بودن حلقه‌های طولانی سیم های الکتریکی، که اغلب منجر به قطع و وصلی و در نهایت خاموش شدن و یا بعضا زمین خوردن کودکان می‌شده است را از بین می‌برد. میکروفون بی‌سیم به معلم اجازه می‌دهد با آزاد بودن دست‌هایش برای انتقال مفاهیم و استفاده بیشتر از زبان بدن، آزادی عمل بیشتر داشته باشد و هم‌چنین بتواند در حین توضیح دادن از وسایل دیگری نیز استفاده کند.

بلندگوها

“بچه‌هایی که ته کلاس نشسته‌اید، صدای من به شما می‌رسد؟”

بلندگوها به دلیل کاربردشان این قابلیت را دارند که جلوی این جمله همیشگی معلمان را که به دانش‌آموزان انتهای کلاس می‌گویند، بگیرند و این اطمینان را برای سخنرانی معلم مخصوصا در سالن‌های اجتماعات فراهم آورند که صدایش به همه می‌رسد و دانش‌آموزی نیست که مطلبی را از دست بدهد.

سیستم پاسخ گویی دانش‌آموزی در کلاس درس دیجیتالی

صرفه‌جویی در وقت و کاهش مصرف کاغذ از مزایای سیستم پاسخ‌گویی دانش‌آموزی است. این سیستم‌ها برای یک کلاس درس با تعداد زیادی از دانش‌آموزان، در تکمیل و یا پر کردن پرسشنامه‌ها و یا کاربرگ‌ها کارایی زیادی دارند و این امکان را فراهم می‌آورند که در عرض چند ثانیه به دقت کارهای دانش‌آموزان ارزیابی شود.

نرم افزارهای آموزشی

نرم‌افزارهای آموزشی زیادی وجود دارند که برنامه‌های اصلی درسی را با عنوان کمک آموزشی پشتیبانی می‌کنند. این نرم افزارها همچنین معلمان را قادر می‌سازند تا روند پذیرش دانش‌آموزان در درس را ساده‌تر کنند.

چاپگر در کلاس درس

وجود یک چاپگر در کلاس، حتی اگر کلاس درس در تمامی ابعاد خود به نهایت هوشمندی رسیده باشد، می‌تواند در ایجاد انگیزه و پیشبرد مشتاقانه کلاس درس توسط دانش‌آموزان نقش مهمی را ایفا کند. از آن نظر که آن‌ها می‌توانند تکالیف و گزارش‌های خود را حتی به صورت رنگی چاپ کنند و با نشان دادن کارهای خود به یکدیگر و مقایسه آن‌ها به رقابت سالمی در جهت انجام تکالیف درسی خود بپردازند.

در انتها باید از «اسکایپ» یعنی پیشرفته‌ترین عنصر یک کلاس درس دیجیتالی که نقش برجسته‌ای را در آموزش بین المللی ایفا می‌کند، یاد کرد. این نرم‌افزار به هدف یادگیری دیجیتالی که برقراری ارتباط معلمان و دانش‌آموزان با سایر مدارس دیگر در دنیا برای ایجاد یک تعامل تحصیلی کارساز است، بسیار نزدیک است.

Skype دنیای کنفرانس ویدیویی را متحول کرده است. این ابزار معلمان را قادر می‌سازد تا برنامه‌های درسی خود را از کلاس‌های درس محدود خودشان گسترش دهند. این نرم افزار همچنین به عنوان یک پلتفرم عمل می‌کند که دانش‌آموزان می‌توانند با سخنرانان و مربیان بین المللی ارتباط برقرار کنند. در این نرم افزار یک سرگرمی با عنوان “رمز و راز اسکایپ” وجود دارد. یک بازی آموزشی‌ که شامل دو کلاس درس است و دو دانش‌آموز از دو کلاس درس متفاوت می‌توانند با پرسش و پاسخ هایی که از یکدیگر درباره مطالب درسی می‌کنند و حدسی که درباره پاسخ‌ها می‌زنند، به تفهیم عمیق مطالب درسی با شیوه  بازی‌گونه و جذاب برای دانش آموزان کمک می‌کند.